Press "Enter" to skip to content

Žydų atminimo ekspozicija atidaroma sulopytoje Alantos sinagogoje

Iki II pasaulinio karo žydai sudarė daugumą Molėtų krašto miestelių gyventojų. Bet 1941 m. nacių režimas judėjams  paskelbė  nuosprendį – Dovydo palikuonis pažeminti, nukankinti, sušaudyti… Ir vienas Dievas težino, kiek šio gražaus ežerų krašto žmonių prisidėjo prie savo kaimynų gelbėjimo ar atvirkščiai – įskundimo, išdavimo, sušaudymo. Naciai į Molėtus atsiuntė vos kelis vokiečius. Visus žydų areštus ir šaudymus atliko niekšai lietuviai.

Bet yra ir šviesioji šios tragedijos pusė – ir žydų gelbėtojų Molėtų krašte buvo keli šimtai, nes vieną žydą paslėpti ir išsaugoti reikėjo kelių dešimčių žmonių pasiryžimo, kasdienių pastangų, mirtinos rizikos. Ir garbė jiems!

Alantos sinagoga yra viena iš kelių išlikusių Lietuvoje medinių sinagogų – nesugriauta, nesudeginta, bet iki šiol nesutvarkyta, nerestauruota . Sovietmečiu čia buvo grūdų, trašų sandėlis. Apipuvusios sinagogos sienos ir dar karo metu sušaudytas skardinis stogas iki šiol liudija ne tik apie Holokaustą, bet ir tebesitęsiantį atsainų požiūrį į žydų religinį ir istorinį paveldą Lietuvoje. Nors šiuo metu Alantos sinagoga yra paramstyta ir sulopyta, Alantos bendruomenė vidų išvalė, papuošė patalpą kilimais, pasiskolino iš Vilniaus galerijos „Menų tiltas“ du didelius Paryžiaus menininko Prano Gailiaus koliažus bibline tema (pagal Dovydo psalmes) ir iškabino žydų atminimo ekspoziciją ant Alantos sinagogos nutrupėjusių sienų, medinių sąsparų. Ši ekspozicija įtraukta į birželio antroje pusėje Alantoje įvyksiančio pasaulio lietuvių Santaros Šviesos suvažiavimo lankymo programą.

Žydų ir jų gelbėtojų fotoportretų pagaminimą savo lėšomis parėmė Irena Veisaitė, Leonidas Donskis, Eleonora Žukienė, Stasys Žvinys, Vladas Pusvaškis, Aidonas Užubalis, Valentinas Stundys, Dalia Leinartė, Marius Ivaškevičius, Donatas Puslys, Audronė Žukaitytė, Oskaras Koršunovas, Donatas Ivanauskas, Evaldas Drąsutis, Vilnė Kneižienė. Išdidinti fotoportretai buvo pagaminti rengiantis Molėtų krašto žydų atminimo eisenai (2016 08 29), kadrai paimti iš knygos „Molėtai 625 – žmonės, istorija, gamta/people, history, nature“ (Vaidotas Žukas, 2012, Savas takas).

Žydų atminimo lankytojams bus atverta nuo 2018 birželio 10 d. Kontaktinis Alantos seniūno Aidono Užubalio telefonas: +3706 5216106. Ekspozicija Alantos sinagogoje veiks iki spalio mėnesio.

Alantos bendruomenė

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *