Press "Enter" to skip to content

Forumas: Kaip projektuosime Lietuvos ateitį neaiškiame dabarties pasaulyje? (vaizdo įrašas)

2021 m. sausio 14-ąją įvyko virtuali Santaros Vilniaus klubo diskusija „Kaip projektuosime Lietuvos ateitį neaiškiame dabarties pasaulyje?“

1990-aisiais Algirdas Julius Greimas Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Vytautui Landsbergiui rašytame “Promemoria. Lietuvos ateities projektavimo reikalu” ragino “visomis priemonėmis ir jėgomis nukreipti tautos pasaulėjautą ir pasaulėžiūrą į ateities Lietuvos kūrimą”, burti “sąjūdį ateitin”, įsteigti tautos ateitį projektuojančią Kultūros Tarybą, apsibrėžti idealų, norimą Lietuvos ateities modelį ir numatyti būdus, priemones, scenarijus, kaip prie tokio modelio prieiti. Prabėgo 30 metų. Seniai įgyvendinome kadaise išsikeltus strateginius siekius – tapome NATO ir ES nariais, turime susikūrę apie 150 įvairių strateginių dokumentų. Bet ar turime šiandien Lietuvos ateities modelį, Lietuvos viziją, kuri jungtų bent didesnę dalį visuomenės? Ar toks modelis iš viso reikalingas? Ar jis neaiškiame dabarties pasaulyje įmanomas? Ką veiks Seime pirmąsyk įsteigtas Ateities komitetas? Kokia jo paskirtis? Ar jis prisidės prie patikimesnio Lietuvos ateities projektavimo? Koks ateities modelis šiandien galėtų Lietuvos visuomenę ir pasaulio lietuvius sieti ir telkti? Kaip jis galėtų atsirasti?
Kokius ateities kūrimosi mechanizmus turime, kokių naujų įgyti reikėtų? Kokių pavojų, jau patirtų nesėkmių Lietuvos ateitį projektuodami turėtume mėginti išvengti? Ką daryti, kad mūsų “ateities strategijos” būtų realios ir gyvybingos, kad jos mums ateitį atvertų, o ne užvertų?

Šiuos ir kitus klausimus Vilniaus Santaros-Šviesos klube aptarėme su Seimo Ateities komiteto pirmininku Raimundu Lopata, šio komiteto nariu Luku Savicku, švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu, Jonavos meru Mindaugu Sinkevičiumi, akademinio pasaulio žmonėmis Egidijumi Aleksandavičiumi, Emilija Sakadolskiene, Laima Kreivyte, Violeta Kelertiene, Albinu Januška, Arūnu Sverdiolu, Gintautu Mažeikiu, Arūnu Augustinaičiu, Sauliumi Žuku.

Kviečiame žiūrėti diskusijos įrašą.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *